Koncert zboru Voices of Bahá

V sobotu 25. marca 2000 sa v budove Slovenského rozhlasu v Bratislave konal nezabudnuteľný koncert. Každý, kto prišiel do plnej sály koncertného štúdia (kapacita 600 miest) bol očarovaný skvelým súzvukom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a medzinárodného speváckeho zboru Voices of Bahá pod taktovkou dirigenta Toma Pricea. Zbor predviedol širokú paletu skladieb od černošských spirituálov a amerického folku cez klasické zborové piesne a áriu z Händelovho Mesiáša až po tradičný americký barbershop quartet spievanýMvc-515f bez orchestra. Súčasť repertoáru tvorilo i niekoľko bahájskych modlitieb, ktoré ešte väčšmi podčiarkovali duchovný zážitok z koncertu. Publikum bolo dojaté, zbor si právom vyslúžil ovácie v stoje a návštevníci sa so zborom ešte hodinu po skončení koncertu nevedeli rozlúčiť.

Okrem toho, že zbor Voices of Bahá podal taký skvelý výkon na koncerte, podarila sa mu splniť i druhá úloha, pre ktorú naše hlavné mesto navštívil: Spolu so Symfonickým orchestrom naspieval nové CD, ktoré by za nejakú dobu malo vyjsť pod názvom CARMEL. Tom Price sa o tejto nahrávke vyjadril: „Bahá’u’lláhovo dielo s názvom CARMEL je pôsobivé a majestátne. Preto sa mimoriadne hodí na hudobné spracovanie, po ktorom istotne dosiahne tie isté rozmery ako Händelov Mesiáš či Mendelssohnov Elijáš. Za týmto účelom som potreboval veľký symfonický orchester, zbor i sólistov.“

Zbor Voices of Bahá pod taktovkou svetoznámeho dirigenta a skladateľa Toma Prica je medzinárodný zmiešaný zbor, ktorého členovia pochádzajú z celéMvc-509fho sveta. Po prvýkrát sa predstavil v New Yorku v Carnegie Hall v novembri 1992. V októbri 1993 nasledovalo turné po Rusku, Ukrajine a Moldavsku. Toto turné bolo natoľko úspešné, že ruská štátna televízia a rozhlas zbor pozvali na živé koncerty a televízne vystúpenia po celom bývalom Sovietskom zväze. Odvtedy pri mnohých príležitostiach vystupoval v USA, napríklad v Seattle, San Diegu, Los Angeles, Houstone, St. Louis, Cincinnati, Clevelande, Detroite, Chicagu, Little Rock a Nashville.

V júli a auguste 1996 prišiel na turné do Európy, pričom koncertoval v desiatich krajinách od Londýna až po Moskvu, pričom nahrávky jeho vystúpení odvysielali rozhlasové a televízne stanice v 13-tich krajinách. Na jar roku 1997 navštívil Európu po štvrtýkrát a zožal úspech v Londýne, Paríži, Frankfurte, Luxembourgu, Bruseli, Laussane, Viedni a Florencii. V júli a auguste 1997 sa uskutočnilo turné po Japonsku, Kórey, Hongkongu, Macau, Filipínach, Taiwane, Malajzii a Singapure. Začiatkom roku 1998 podnikol ďalšie turné po južnej Európe a vystupoval v Španielsku, Portugalsku, Francúzsku, Taliansku a Grécku. V lete minulého roku navštívil mnohé mestá v USA od Cincinnati až po New Orleans. Zbor Voices of Bahá prišiel do Bratislavy už minulý rok v maci a spolu so Symfonickým orchestrMvc-507fom Slovenského rozhlasu nahral nový album. Pri tejto príležitosti sa predstavil i slovenskému publiku. Tohtoročné európske turné zboru sa začne koncertom práve v Bratislave dňa 25. 6. 2001.

Repertoár zboru zahŕňa širokú škálu štýlov zborovej hudby od klasickej hudby cez gospelové piesne a tradičnú perzskú hudbu až po hudbu z rozličných kultúr sveta. Mnohé z koncertov zboru Voices of Bahá sa uskutočňujú na podporu charitatívnych organizácií, ako napríklad UNESCO, UNICEF atď. Svojou hudbou sa snaží podporovať ideály mieru a jednoty ľudstva.

Tom Price

  • Profesionálny skladateľ a dirigent, preslávil sa najmä svojou tvorbou v oblasti zborovej hudby.
  • Je zakladateľom a dirigentom speváckeho zboru Voices of Bahá.
  • Počas druhého bahájskeho svetového kongresu v New Yorku v roku 1992 dirigoval 420-členný spevácky zbor a 90-členný symfonický orchester.
  • Štrnásť rokov bol hudobným vedúcim speváckeho zboru bahájskeho chrámu v austrálskom Sydney a od roku 1989 do roku 1994 bol hudobným vedúcim v bahájskom chráme vo Wilmette v štáte Illinois.
  • V roku 1986 spolupracoval s renomovaným indickým skladateľom Ravim Shankarom. Spolupráca zahŕňala spojenie indických a západných hudobných prvkov do modernej zborovej hudby a vedenie zboru s viac ako 200 spevákmi, v ktorom boli viacerí známi indickí vokalisti, medzi nimi aj Ashit a Hema Desai.
  • Tom Price vyštudoval kompozíciu a dirigovanie na Univerzite v Sydney v Austrálii, kde pôsobil 18 rokov ako skladateľ a dirigent, tvoril filmovú, televíznu a komerčnú hudbu. Podpísal sa pod viacero hitov austrálskej jazzovej a populárnej hudby. Bol producentom a spolutvorcom dvojnásobne platinového albumu Bad Habits speváka Billyho Fielda, ktorý sa stal najpredávanejším albumom v Austrálii v roku 1981.
  • V roku 1983 vyhral Zlatú cenu v tvorbe piesní na 12. hudobnom festivale v Tokyu.
  • V Austrálii viedol v rámci Austrálskej hudobnej rady kurzy tvorby piesní a založil Austrálsky seminár v tvorbe piesní.
  • Odkedy sa v roku 1988 presťahoval do USA, vydal niekoľko skvelých zborových nahrávok, vrátane Songs of the Ancient Beauty, Songs of the Ancient Beauty II, We Have Come to Sing Praises a ďalšie.
  • Býva blízko Nashville v štáte Tennesse s manželkou a štyrmi deťmi.

 

Mvc-506f