Fotoreportáž zo zimnej školy 2004

O dojmy zo zimnej školy sa s nami podelila pani Ingrid Abrahámfyová, redaktorka ženského magazínu FEMME . Podobne ako mnohí ďalší aj ona mala možnosť skúmať bahájsku vieru prostredníctvom rozličných umeleckých a remeselných aktivít, ktoré boli vhodné pre dospelých i deti. Na zimnú školu pricestovala aj dcérou a manželom. Ďalej na tomto mieste nájdete viac ako desiatku fotografií, ktoré zachytávajú aspoň kúsok zo skvelej atmosféry, ktorá na škole panovala.

Spomienky na zimnú školu (27. 12. – 31. 12. 2004, dedinka Moštenica)

Obdobie medzi Vianocami a Silvestrom, zasvätené viac-menej formálnym rodinným návštevám a bezuzdnému prejedaniu, sa tradične kryje s tzv. vianočnou oblevou. Zvyčajne sa roztopí aj to málo snehu, ktoré stihne napadnúť, a deťom tak počas krátkych prázdnin nezostáva veľa príležitostí na hry v prírode.

Ani túto zimu vývin počasia nesľuboval nič pozoruhodné, avšak pobyt na bahájskej zimnej škole v Moštenici neďaleko Banskej Bystrice, sa premenil na niekoľko dní naplnených príjemnými zážitkami a duchovným osviežením. Už keď sa v nedeľu zišla pestrá, dokonca medzinárodná spoločnosť, prebehol zoznamovací večer vskutku spontánne. Napokon, v spoločnosti, ktorej značnú časť tvorili deti, od tých najmenších až po starších školákov, to ani nemohlo dopadnúť ináč.

Vďaka obetavej starostlivosti organizátorov a pridružených ochotníkov si účastníci pobytu vlastne ani nevšimli, že prvé dva dni nepretržite pršalo. Ukážky umelecko-remeselných techník či rýchlokurzu írskeho tanca, sa striedali s krátkymi meditáciami pri ušľachtilom slove a krásnej hudbe. V popoludňajších hodinách prichádzali na rad plodné besedy týkajúce sa aktuálnych otázok výchovy detí, ženskej problematiky či partnerského spolužitia…

Keď na tretí deň pobytu konečne zasvietilo slnko a teplota klesla pod bod mrazu, doprialo počasie potešenie aj tým športovo založeným účastníkom, ktorí pricestovali s lyžami. Deti aj dospelí si užili hromadný zjazd na čomkoľvek, ba nechýbala ani guľovačka. Samozrejme, ani teraz sa nezabudlo na intelektuálne či duchovné vyžitie účastníkov, a tak sa popoludnia a večery niesli v duchu hier a rozhovorov. Deti si zároveň vytvorili svoj vlastný kolektív, čo malo blahodarný vplyv na unavených rodičov, pričom tých väčších stačilo len zopárkrát v priebehu dňa zmonitorovať. Bežný bol aj milý jav, keď pri stole na obede či večeri sedeli s dospelými deti s kamarátmi alebo naopak úplne cudzie deti a ich vlastné si našli inú spoločnosť.

O tom, že sa táto zimná škola skutočne vydarila svedčí skutočnosť, že medzi lúčiacimi sa nebolo takých, ktorí by sa nechceli vrátiť, keď sa v lete bude organizovať bahájska letná škola.

Zimná škola sa mimoriadne vydarila, pretože…

This slideshow requires JavaScript.