Omid Djalili

„Snažím sa skĺbiť hollywoodsku kariéru a vysokú morálku…“

Anglické noviny The Guardian pri charakteristike Omida Djaliliho ako humoristu napísali, „keby USA namiesto bombardovania Iraku po celom Západe zhadzovali klony Omida Djaliliho, svet by bol ďaleko šťastnejší“. A tak sme sa Omida Djaliliho, ktorý v 90. rokoch býval aj na Slovensku a teraz znovu navštívil Čechy, spýtali:

Ako môže humorista urobiť svet šťastnejším?

Som rád, keď sa ľudia smejú. ´Abdu´l-Bahá vraví, že smiech je duchovná relaxácia. Musíme sa snažiť o to, aby bol svet šťastnejším. Som bahájom, aby som vďaka princípom o mierovom spolužití ľudí a o potrebe odstránenia predsudkov medzi ľuďmi, ktoré bahájska viera obsahuje, mohol priniesť viac šťastia do života všetkých ľudí, s ktorými sa stretávam.

Ako vaša viera pomáha Vášmu hereckému umeniu?

Bahájska viera nesmierne podporuje umenie a umelci majú mať jednu dôležitú vlastnosť, a tou je snažiť sa o čo najlepší výkon. Keby som na tento princíp snahy o znamenitosť neustále nemyslel, viem, že by som sa snažil z každej situácie dostať s maximálnym výsledkom za vynaloženia minimálneho úsilia. Ja som prirodzene lenivý. A veľmi často mi nepomáha nič iné len myšlienka, že sa mám snažiť o znamenitosť, hlavne, keď som skutočne unavený, a režisér povie: Tak, a urobíme to ešte raz… Vtedy sa donútim jedine, ak si poviem, že sa mám snažiť o znamenitosť ako o duchovný princíp. Toto je moja motivácia, aby som to urobil lepšie. Inak by som veľmi, veľmi jednoducho skĺzol do toho, že by som niečo odflákol.

Je pre vás inšpiráciou pri príprave vašich vlastných divadelných vystúpení?

Jednoznačne. Pretože pri mojich humoristických scénkach si sám píšem aj scenár. A humoristi sa často obávajú toho, že nebudú mať dostatok materiálu na scenár, aj keď majú dostatočnú charizmu. Alebo keď majú dostatok materiálu, že nebudú mať charizmu, aby boli vtipní. Tá vtipnosť je v človeku a materiál musí byť niečo, čo sa ľudí skutočne dotkne. Práve moje humoristické vystúpenia ma vedú k tomu, aby som sa snažil o dokonalosť. Pretože tam môžem stratiť ďaleko viac. Mohol by som skutočne sklamať ľudí: hlasom, telom, slovami. Keď hráte vo filme, tak ste koliesko v celej mašinérii. Ľudia si môžu povedať: On to hral zle, ale aspoň film bol dobrý. Ako humorista v divadle, som v tom celkom sám. Ja som moja show. Moja osobnosť a môj scenár.

Používate pri svojich vystúpeniach nadávky, aby ste v divákoch vyvolali smiech?

Používam nadávky len, keď je to nevyhnutné. Keď si to vyžaduje scéna, napríklad, keď niekoho cituje. Myslím si, že jazyk ako taký je celý pekný. Ale nesnažím sa dosahovať komický efekt nadávkami. Keď hovorím za seba, nikdy nenadávam, ale keď niekoho zosobňujem, je to iná vec. Vo všeobecnosti sa snažím o reč bez nadávok. Ale nemám v tomto ohľade prísne pravidlá. Nepáči sa mi, keď ľudia nadávajú bez akéhokoľvek dôvodu. To robia niektorí humoristi. Ale iní vedia správne nadávky využiť. Myslím, že slová majú na ľudí silný účinok a aj nadávky vo veľmi obmedzenej miere majú silný účinok. Na mojom najnovšom DVD s mojimi humoristickými scénkami nazvanom No Agenda (Bez programu) až na jednu výnimku nadávky nenájdete.

Hráte Picassa vo filme Modigliani. Vaším hereckým partnerom je Andy Garcia…

Veľa zo scén, ktoré sme mali s Andy Garciom, bolo improvizovaných. Veľa z našich dialógov, scéna, v ktorej si vymieňame klobúky – tá bola celá improvizovaná. Režisér nám dával veľkú slobodu. Nakrútili sme veľa verzií a na niektoré z nich povedal, že sú príliš smiešne. Príliš zábavné. Keď pracujete s veľkými hollywoodskymi hviezdami ako Andy Garcia, tí neradi hrajú „vážne“, stále si scény vylepšujú vtipmi, správajú sa ako malé deti a bláznia sa. Bohužiaľ v tomto filme sme vtipkovali, ale tie bláznivé scény sa do filmu vôbec nehodili. No a ja som do začiatku nakrúcania nestihol dostatočne schudnúť, a tak teraz musím všetkým vysvetľovať, že Picasso mal medzi ružovou a modrou fázou ešte aj „džbánovitú“ fázu.

Zatiaľ v poslednej kapitole vašej filmografie, v animovanom filme Cez prekážku (Over the Hedge) ste prepožičali hlas tigrovi. Vnímate to ako vyznamenanie, ak vás angažuje Hollywood do dabingu medzi také esá, akými sú Bruce Willis či Nick Nolte?

Určite. Hoci tento film bol pre mňa prekvapením. Nezúčastnil som sa žiadneho kastingu. V roku 1999 som bol totiž na kastingu spoločnosti Dreamworks a povedali mi, že by som bol dobrým kandidátom na nejakú zelenú príšeru vo filme, kde bude hrať Edie Murphy a Cameron Diaz – až neskôr som pochopil, že išlo o úlohu Shreka. A myslím, že si ma zapamätali z tohto kastingu, pretože mi túto rolu ponúkli bez toho, aby som sa o ňu usiloval – vedeli, že viem robiť prapodivné hlasy. Je to skutočné uznanie, pretože za túto úlohu by veľa hercov dalo aj ľavú hlasivku, len aby mohli dabovať takýto film.

Vám sa v živote podarilo to, čo sa pre mnohých ľudí zdá byť rozprávkou: Keď ste bývali v malom panelákovom byte na Slovensku, často ste nemali dosť peňazí, a tak ste si príjem vylepšovali aj vyučovaním angličtiny. A potom sa vám podarilo preraziť v Hollywoode. Máte návod na úspech?

Všetci úspešní ľudia, ktorých som v živote videl, majú akýsi plán. Niektorí ľudia sú humanisti, ktorí veria v duchovnosť, ale neveria v organizované náboženstvo, a chcú byť k všetkým ľuďom milí. A to je v poriadku. To je ich plán. Niektorí ľudia si takýto plán vypracujú sami a snažia sa ho v živote dodržiavať. Myslím, že mať plán, je dôležité. A úspešní ste, či ho dodržiavate. Niektorí ľudia ho neustále menia. Pre mňa je takýmto plánom bahájska viera a je to plán, ktorý sa nikdy nemení, za čo som vďačný. Mám rovnaký plán už do mladosti. Je pravda, že nie vždy dodržím ten vysoký štandard, ktorý mi stanovuje, ale o pláne ako takom nemám pochybnosti. Nemení sa. Ale keď zlyhám, je nepríjemné, že moje zlyhanie niekedy vidí celá verejnosť – vo filme alebo v divadle. Napríklad, keď sa mi v niektorý deň nič nechce, nesnažím sa a je mi všetko jedno, vtedy môžem divákom sklamať. Ale vtedy je to moja chyba. Ale súčasťou toho plánu je, aby sa človek neutápal vo svojich chybách. Sme tu na to, aby sme robili chyby. Je však neodpustiteľné, keď sa zo svojich chýb nepoučím. Vždy, keď urobím chybu, tak sa zapotím a hovorím si: Ako to môžem urobiť lepšie?

Zdá sa teda, že musíte na sebe veľa pracovať?

Medzi nami komikmi koluje vtip, že genialita je 95% tvrdá práca a 8% matematiky. Myslím, že väčšina ľudí na svete nie je obdarená genialitou, ale že ju môžu nájsť, ak na sebe tvrdo pracujú.

Hrali ste vo filme Alien Autopsy, ktorý sa zaoberal tématikou UFO. Čo by bolo pre vás dôkazom existencie UFO?

Pre mňa by bol dôkazom skutočný priamy kontakt. Keď sa pozrieme na zákony pravdepodobnosti a na milióny hviezd a na to, že v blízkosti našej hviezdy existuje inteligentný život, a že každá ďalšia hviezda je slnkom, každé slnko musí mať okolo seba planéty – tá pravdepodobnosť, že tam je život, je veľmi vysoká. Už len z hľadiska pravdepodobnosti je to niečo, čo musí existovať. Matematicky to musí existovať.

Sú v živote tajomstvá, ktoré vás fascinujú?

Áno, to, že existuje život po smrti, že tento život má zmysel a že všetko, čo robíme, ovplyvňuje náš život po smrti. To, že je všetko navzájom prepojené. Toto je pre mňa fascinujúce a tajuplné. Tie všetky svety, ktoré sme ešte neobjavili a ktoré možno ani neobjavíme. A to, že existuje niečo neobjavené, je pre mňa nesmierne úžasné.

Hovoríte svojím hereckým kolegom o to, že ste bahájom?

Keď som sa rozprával s Robertom Redfordom, nemuseli sme si veľa povedať a rozumel, čo myslím. A chápal moje bahájske presvedčenie a už predtým počul o bahájskej viere. Mnohí hollywoodski herci vedia veľa o bahájskej viere. Mal som krásny rozhovor s Whoopi Goldbergovou. Pre mňa je dôležité, že v bahájskej viere nie je žiaden tlak na to, aby sa ľudia stali bahájmi. Baháji o svojej viere informujú, ale potom je na ľuďom, ako tieto informácie využijú. Niektorí z ľudí sa rozhodnú nasledovať niektoré z princípov viery, aby im pomohli v každodennom živote.

Omid Djalili účinkoval v mnohých filmoch, medzi ktoré patrí napríklad Múmia, Gladiátor, Kleopatra, Modigliani, Casanova a najnovšie Alien Autopsy a animovaný film Over the Hedge. Na webovej stránke Omida Djaliliho www.omid-djalili.com si môžete pozrieť krátke videoklipy z jeho vystúpení a tiež si zakúpiť jeho divadelné vystúpenie s názvom No Agenda (Bez programu) na DVD.