Slovenské osobnosti vyzývajú Irán na prepustenie bahájov

K silnejúcim medzinárodným hlasom zo strany OSN, Európskej únie, Slovenskej republiky a vlády USA volajúcim po prepustení nevinných bahájov sa na Slovensku pridala Amnesty International, mnohé mimovládne organizácie ako Človek v ohrození, Inštitút pre verejné otázky ako i novinár Andrej Bán, politológ Gregorij Mesežnikov, husľový virtuóz Peter Michalica, čelista Jozef Ľupták, režisér Matej Mináč a mnohí ďalší. K vyhláseniu solidarity s prenasledovanými bahájmi v Iráne sa v týchto dňoch pridávajú aj ďalšie organizácie a iné osobnosti. Prečítajte si text vyhlásenia solidarity.

Túto situáciu vyvolala aj skutočnosť, že viac ako rok a pol trvalo iránskej vláde, aby stanovila dátum súdneho procesu pre najvyšších predstaviteľov bahájskeho spoločenstva v Iráne. Prvé pojednávanie sa uskutočnilo 12. januára s tým, že všetci obvinení baháji jednoznačne potvrdili to, že sú nevinní a sú väznení výlučne pre svoju náboženskú príslušnosť. Pokračovanie súdneho procesu bolo stanovené na 7. februára. Napriek tomu môže absurdné obvinenie zo „šírenia skazy na zemi“ podľa islamského práva v Iráne pre nich znamenať rozsudok smrti. Obhajoby siedmych väzňov (na fotografii), medzi ktorými sú dve ženy, sa ujala nositeľka Nobelovej ceny, Shirin Ebadiová.
V súvislosti s blížiacim sa termínom súdneho procesu vyjadruje Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike hlboké znepokojenie, pretože posledné dni predchádzajúce súdu využíva iránska vláda na vyvolávanie nenávisti voči tejto náboženskej menšine: V nedeľu 3. januára bezdôvodne zatkla ďalších 13 bahájov v Teheráne, medzi ktorými sú aj príbuzní väznených bahájov. Baháji sú taktiež zároveň s medzinárodnými organizáciami, novinármi, študentmi a zahraničnými mocnosťami falošne obviňovaní za súčasnú nepokojnú situáciu v krajinu, vrátane nepokojov sprevádzajúcich priebeh islamského sviatku Ašura (27. 12.).
„Všetky tieto obvinenia sú nepodložené,“ uviedla Jitka Spillerová, zástupkyňa Bahájskeho spoločenstva na Slovensku. „Vzhľadom na spomínané okolnosti sa bahájske spoločenstvo na Slovensku domnieva ,že je vysoko pravdepodobné, že baháji nedostanú možnosť na spravodlivý súdny proces. Pôjde o zinscenovaný súdny proces s vopred stanoveným výsledkom.“ Zadržiavaným bahájom nielenže hrozí vysoký trest bez predložených skutočných dôkazov, ale je aj možné, že im právo na súdny proces bude znovu upreté, pretože v priebehu minulého roku boli stanovené už tri rozličné dátumy bez toho, aby sa súd nakoniec uskutočnil.
Medzi siedmymi väznenými bahájmi v Iráne sú dve ženy, Fariba Kamalabadi a Mahvash Sabet, a piati muži, Jamaloddin Khanjani, Afif Naeimi, Saeid Rezaie, Behrouz Tavakoli a Vahid Tizfahm.

Zoznam článkov v slovenských médiách na túto tému:

Článok Karola Sudora v SME: Irán na nás používa stredoveké spôsoby mučenia

Článok na Aktualne.sk: Irán nepoľavil. Baháji ostávajú naďalej vo väzení 

Článok Andreja Bána s názvom Baháji: neznáma genocída

Článok na Aktualne.sk.
Prečítajte si tiež plné znenie Vyhlásenia EU požadujúceho prepustenie väzňov.

Najnovšie informácie nájdete na www.news.bahai.org