Bahájske spoločenstvo

v SR
tel.: 02-20766056 Bahájske centrum
0944-076 713

Kontakt pre médiá: 0910-975 104
 
www.bahai.sk
info@bahai.sk

 

Bahájske spoločenstvo v SR

je registrované náboženstvo Ministerstvom kultúry SR


Prečítajte si článok!

Bahájska viera očami evanjelického teológa

 

Medzináboženský dialóg

 

Prezentácia o živote Bahá´u´lláha


Správy zo sveta (SJ) 

Voľby Svetového domu spravodlivosti (AJ)


Píšu o nás

Článok z časopisu .týždeň - reportáž Andreja Bána

 

Článok v TV OKO o Russovi Garciovi a o Omidovi Djalilim

 

Článok o bahájskom spoločenstve v Košiciach v Korzári

 

Článok o bahájskej viere v časopise .týždeň


Aktuality

Znepokojenie nad situáciou bahájov v Iráne zdieľa aj EU


Odporúčané články

1. Zažeňte stres a načerpajte energiu!

2. Spoločné štúdium mení životy ľudí


Zaujímavosti

1. Ako krok po kroku môže každý nájsť Boha

2. 10 dôvodov na to, aby ste sa zaujímali o bahájsku vieru

3. Najohromujúcejší titulok

5. Bahájsky pohľad na hriech

6. Ako sa v bahájskej viere napĺňajú proroctvá Biblie?

Aktuálne informácie Správy zo sveta


Bahá´u´lláhova svätyňa, Bahá´í Internationl Community

UNESCO vyhlásilo bahájske svätyne za súčasť svetového dedičstva

Obe bahájske svätyne v izraelskej Hajfe aj v Akke, miesta posledného odpočinku zakladateľov bahájskej viery, pridalo UNESCO na zoznam medzinárodných pamiatok, kam patria napríklad aj pyramídy v Egypte, Tádž Mahál v Indii či Veľký čínsky múr. Pre bahájov sú tieto najposvätnejšie miesta cieľom púte, zároveň ich však každoročne navštívi aj viac ako pol milióna turistov. Obe svätyne sú pozoruhodné aj pre nádherné záhrady, ktoré ich obklopujú. Bahájske svätyne sú prvou pamiatkou na zozname UNESCO, ktorá sa viaže na náboženstvo pochádzajúce z pomerne nedávnej doby. "Bahájske spoločenstvo je obzvlášť vďačné izraelskej vláde za to, že Bahá´u´lláhovu a Bábovu svätyňu nominovala," povedal Albert Lincoln, zástupca Medzinárodného bahájskeho spoločenstva. Prečítajte si o viac o Bábovej svätyni a Svetovom centre bahájskej viery.


Fotoreportáž z oslavy Svetového dňa náboženstiev

Ponúkame Vám fotografie z nedávnej oslavy Svetového dňa náboženstiev v Bratislave, na ktorej sa zúčastnili viacerí zástupcovia náboženských spoločností a predniesli krátky príhovor alebo ukázali, ako sa modlia či meditujú. Sme vďační za účasť všetkých z nich ako aj účasť hudobníkov a spevákov, ktorí na podujatí vystúpili. Jedným z citátov, ktoré na stretnutí odzneli, boli aj tieto slová: „Náboženstvo by malo zjednocovať všetky srdcia a malo by spôsobiť, že vojny a rozpory zmiznú z tváre zeme. Malo by podnecovať duchovnosť a prinášať do každého srdca život a svetlo.“


Haiti: Pôrod na hromade sutín prináša nádej
Na fotografii vľavo i vpravo je Tina Rose Wome, ktorá sa 28. januára narodila na Haiti v provizórnej klinike vytvorenej vo zvyškoch budovy, ktorá pred zemetrasením 30 rokov slúžila ako bahájska škola Anisa Zuniziho (dolná fotografia vľavo). Na poslednej fotografii vpravo dolu je jej matka, Magdala Wome, tesne pred pôrodom. Ona sama považuje narodenie svojej dcérky za zázračné, pretože bola predtým trikrát tehotná, žiadne z jej detí pôrod neprežilo. Ale teraz sa jej po prvýkrát napriek zemetraseniu narodilo bábätko, ktoré prežilo a ktoré si mohla priniesť domov - hoci jej domov momentálne pozostáva zo stanu postaveného na mieste jej zničeného domu. "Keď porovnáme fotografie z Haiti v televízii so skutočnosťou, to, čo vidíme okolo seba, je desaťkrát horšie," hovorí Dr. Munirih Tahzib, detská lekárka vyznávajúca bahájsku vieru, ktorá na Haiti prišla z New Jersey (USA) a ktorá pomohla zorganizovať tím 18 dobrovoľníkov z radov lekárov, ktorí so sebou taktiež priviezli lieky a ďalšie pomôcky. Svoj stan si rozložili na pôde školy Anisa Zuniziho a okrem liečenia nekonečného radu pacientov sa zamerali aj na to, aby ľudí učili, ako spoznať a liečiť infekcie. "Stretávali sme ľudí, ktorým zomrela celá rodina a ktorým zemetrasenie zničilo dom. Aj napriek tomu sa zdvihli a nezlomilo ich to. To nám dodávalo energiu pri práci," dodala Dr. Tahzib.

 


Britský premiér zablahoželal k najväčšiemu bahájskemu sviatku roka
Britský premiér, Gordon Brown, zaslal bahájskemu spoločenstvu posolstvo pri príležitosti osláv najväčšieho bahájskeho sviatku v roku – Ridván. Vyslovil v ňom „úctu a obdiv“ pre bahájske spoločenstvo, ktoré „prispieva do života britskej spoločnosti natoľko, až sa to zdá vzhľadom na jeho veľkosť neuveriteľné“. Hlava anglikánskej cirkvi, arcibiskup z Canterbury, sa vyjadril podobným spôsobom a dodal, že mu zároveň je ľúto to, že bahájske spoločenstvo je tak veľmi prenasledované v krajine svojho pôvodu, v Iráne. Dodal, že „iránskej vláde jasne vyjadril nesúhlas s uväznením nevinných predstaviteľov bahájskeho spoločenstva, ktorí sú zadržiavaní v krutých podmienkach už viac ako rok bez toho, aby voči nim boli vznesené obvinenia“. Nick Clegg, líder liberálnych demokratov uviedol, že „bahájske spoločenstvo môže byť veľmi hrdé na svoju aktívnu úlohu, ktorú zohráva pri šírení náboženskej tolerancie, mieru a jednoty na celom svete“.
Počas sviatku Ridván si baháji pripomínajú vyhlásenie Bahá´u´lláha (1817-1892) za Prejav Boží, teda bytosť odlišnú od človeka – za nositeľa nového svetového náboženstva. Sviatok Ridván potrvá do 2. mája.


Stretnutia pri modlitbe ako ochrana pre stresom každodenného života

Andreas Rolle, 25-ročný študent záverečného ročníka na univerzite v Heidelbergu v Nemecku, žije hektický život rovnako ako mnohí jeho spolužiaci. Napriek tomu sa mu podarilo nájsť si v rozvrhu malý ostrov pokoja: modlitebné stretnutie, ktoré organizujú každý druhý týždeň dvaja baháji, tiež študenti tohto univerzitného mesta. Aj pre ďalších ľudí sú stretnutia pri modlitbe útočiskom pred stresom moderného života. Študentovi hudby Dominickovi Mullerovi sa páči, že „človek vedome a dobrovoľne prichádza za pokojom a uvažuje o sebe. Po modlitbách má možnosť porozprávať sa o týchto úvahách s inými ľuďmi.“ Muller nie je členom žiadnej cirkvi ani náboženstva. Hovorí, že rád premýšľa o rôznych veciach v prostredí, ktoré je odlišné od jeho školských a iných aktivít. Organizátori stretnutí si myslia, že vďaka modlitbám sa vytvára jedinečná atmosféra. Jednou z nich je Sarah Warner, ktorá vraví: „Myslím, že modlitby naozaj ľuďom pomáhajú.“ Nikolai Werner dodáva: „Modlitby ľudí zbližujú, umožňujú im pozerať na seba navzájom v novom svetle.“ K úspechu stretnutí prispieva aj to, že ich nevedie žiadny oficiálny náboženský predstaviteľ, pretože bahájska viera nemá kňazov. Nassim Aiffová, ďalšia organizátorka, vraví: „Stretnutia sú veľmi otvorené. Každý môže, ale nemusí, prispieť svojimi myšlienkami, ktoré ho napadli počas počúvania citátov.“ Stretnutia v Heidelbergu sú súčasťou celosvetového úsilia bahájskeho spoločenstva, ktoré v každom kúte sveta organizuje takéto modlitebné stretnutia. V súčasnosti sa pravidelne koná 17-tisíc takýchto stretnutí, na ktoré chodia státisíce ľudí. Aiffová dodáva: „Myslím, že ľuďom sa na týchto stretnutiach najviac páči atmosféra.“ Chandriah Rama, ktorý pracuje v Heidelbergu ako inžinier, sem chodí rád, pretože sa cíti uvoľnene. Rolle si predtým nikdy nemyslel, že by sa mohol medzi ľuďmi cítiť tak príjemne. „Modlitebné stretnutia nás spájajú nielen na úrovni náboženstva. Páči sa mi všetko: jedlo, rozjímanie, počúvanie modlitieb, spoločné chvíle, rozprávanie príbehov a to, že je nám spolu veselo.“ Podobné duchovné stretnutia organizujú aj baháji na Slovensku. Presné informácie o mieste konania získate na info@bahai.sk


Bahájske spoločenstvo sa rozrastá, je otvorené pre všetkých

Baháji všade na svete pozývajú ľudí, ktorí túžia po duchovne, na modlitebné stretnutia, na štúdium bahájskych Spisov a na detskú školu, kde sa venujú duchovnej výchove detí. Tieto aktivity obohacujú duchovný a spoločenský život všetkých zúčastnených a na Slovensku sa ich tento rok zúčastňuje ďaleko viac ľudí ako kedykoľvek predtým. Rovnako aj v USA, bahájska detská škola vo Phoenixe zaznamenala úžasný rozmach. Počas šiestich mesiacov sa rozrástla z dvadsiatich na stodvadsať žiakov. Najpozoruhodnejšie je to, že väčšina detí nie sú baháji. Rodičov oslovila bahájska myšlienka jednoty ľudstva i to, že ich deti sa učia o rovnakom duchovnom pôvode všetkých svetových náboženstiev. Dvaja zo žiakov sa stali bahájmi a pripojili sa k nim aj ich rodičia, po tom, ako sa oboznámili s bahájskymi myšlienkami poskytujúcimi nádej pre ľudstvo. Za posledných šesť mesiacov sa vo Phoenixe stalo novými členmi bahájskej viery 66 ľudí. Touto cestou chceme pozvať aj všetkých z vás, aby ste sa zúčastnili niektorého z našich podujatí. Presné informácie o mieste konania získate na info@bahai.sk


Osviežujúca duchovnosť v praxi

Dvaja susedia z mesta South Carolina v USA organizujú každý týždeň duchovné stretnutia, ktoré majú takú odozvu, že sami usporiadatelia sú z toho prekvapení.

„Ľuďom, o ktorých sme si nikdy nemysleli, že by ich zaujímali modlitby, sa stretnutia veľmi páčia,“ hovorí jeden z organizátorov, Frush-Maple. Miestom modlitebných stretnutí je domov jeho priateľa, Jasona Ritchieho.

Prvýkrát sa stretli pri modlitbách pred rokom, spolu s ďalšími troma záujemcami. Teraz chodí na stretnutia priemerne 15 ľudí, raz ich prišlo až 25. Susedia, priatelia, priatelia priateľov.

Frush-Maple a Ritchie sú na stretnutí obyčajne jediní baháji, ostatní sú kresťania, alebo nie sú prívržencami žiadneho náboženstva alebo nie sú veriaci.

Najskôr sa podáva jednoduchá večera a po večeri nasledujú modlitby. Na ich začiatku obvykle Frush-Maple zaspieva bahájsku modlitbu. Potom sa modlia ostatní. Niektorí čítajú z bahájskych modliteb, ďalší sa modlia podľa vlastnej náboženskej tradície alebo vlastnými slovami.

Ľuďom sa páči uvoľnená atmosféra, ktorá tu vládne. „Je to domáce prostredie, nie miesto v nejakej neosobnej budove. Každému sa dostáva srdečného prijatia“, hovorí Ritchie.

Nelsonová, ktorá je kresťanka, vraví: „Veľmi sa mi páči otvorenosť, ktorá tu vládne. Chodia sem ľudia akéhokoľvek vierovyznania, aby sa pomodlili, porozprávali a zamysleli sa nad vlastným životom. Modlitba je osobná záležitosť. Keď sa ľudia navzájom o túto osobnú vec podelia, veľmi ich to zbližuje.“

Hostia, ktorí prichádzajú na stretnutia, oceňujú to, že na nich môžu premýšľať o svojich hlbších rozmeroch, no zároveň nejde o nič zložité. Táto jednoduchosť sa im páči.

Jeden z návštevníkov hovorí: „Ľudia majú obavy z toho, čo nepoznajú. No tu sa niet čoho obávať. Stretávame sa, aby sme sa spolu pomodlili, porozprávali a navečerali. Myslím si, že na bahájskom modlitebnom stretnutí sa s ľuďmi zblížite viac, než na ktoromkoľvek inom modlitebnom stretnutí. Pretože je menšie, v miestnosti je len zopár ľudí, s ktorými sa spoznávate na inej úrovni – na duchovnej úrovni.“

Frush-Maple tvrdí, že pripraviť stretnutie je veľmi jednoduché: „Na konci stretnutia nadobúdajú ľudia vnútorný pokoj a harmóniu. Vidím na nich pozitívne zmeny. Mnohí sa po stretnutí cítia lepšie, než ako sa cítili pred ním.“


Zomrel najvýznačnejší súčasný predstaviteľ bahájskej viery

Dnes sa uskutoční pohreb najvýznačnejšieho súčasného predstaviteľa bahájskej viery, Dr. A. M. Varqu, ktorý zomrel v podvečer 22. septembra vo svojom dome v izraelskej Haife vo veku 95 rokov. Úmrtím Dr. Varqu stráca bahájsky svet posledného z pôvodne 27 mimoriadne dôležitých mužov a žien, ktorí mali priamo od Shoghiho Effendiho udelenú funkciu pomáhať pri budovaní porozumenia, mieru a jednoty medzi ľuďmi a náboženstvami sveta tak, ako to učí bahájska viera. Dr. Varqa, ktorý bol medzi bahájmi obdivovaný pre svoju pokoru a neúnavnú pracovitosť, sa v roku 1998 zúčastnil aj slávnostnej prvej voľby najvyššieho správneho orgánu Bahájskeho spoločenstva v SR, národnej duchovnej rady SR.

Dr. Varqa bude pochovaný na bahájskom cintoríne v izraelskom meste Haifa, ktoré je svetovým centrom bahájskej viery. Tak ako doposiaľ, na medzinárodnej úrovni bude bahájske spoločenstvo viesť volený orgán bahájskej viery, Svetový dom spravodlivosti. Viac informácií na tel. č. 0905-298 294 alebo 02/5441 8191, príp. info@bahai.sk

 

24. 9. 2007


Zomrel kráľ, ktorý vyznával bahájsku vieru

Od tejto stredy do piatku potrvá štátny pohreb prvého kráľa na svete, ktorý vyznával bahájsku vieru. Hlava Západnej Samoy, krajiny ležiacej blízko Nového Zélandu, Malietoa Tanumafili II. zomrel vo veku 94 rokov v piatok 11. 5. 2007 vo večerných hodinách v nemocnici v Apii, hlavnom meste Samoy. Novozélandská televízia odvysielala pri tejto príležitosti dokument o živote kráľa Malietoa Tanumafili II., v ktorom vystúpili jeho príbuzní ako aj premiérka Nového Zélandu a uviedli, že: "...vždy hovoril s jemnosťou v hlase a choval sa jemným spôsobom ... vďaka nemu nemá Západná Samoa žiadne vážnejšie problémy. Krajina ho milovala." Malietoa Tanumafili II. stál na čele Západnej Samoy 45 rokov, od roku 1939, vďaka čomu bol jedným z najdlhšie vládnucich panovníkov na Zemi a rád s pokorou vravieval, že na Západnej Samoe je "každý kráľom". V roku 1962 dosiahla Západná Samoa pod jeho vedením nezávislosť a  Malietoa Tanumafili II. sa v roku 1984 zúčastnil slávnostného začatia prác na výstavbe bahájskeho domu uctievania v Západnej Samoe (na obrázku). Svetový dom spravodlivosti v kondolenčnom liste napísal: "Jeho služba ľudu Samoy sa vyznačovala vysokou zásadovitosťou, skutočným súcitom a osobnou pokorou, ktorú sprevádzala neustály záujem o blahobyt všetkých ľudí." Čítajte viac v angličtine...

14. 5. 2007


Bahájske záhrady v Haife a situácia počas bombardovania v roku 2006

Za normálnych okolností navštívi bahájske záhrady, ktoré v izraelskej Haife obkolesujú Bábovu svätyňu okolo 60-tisíc návštevníkov za mesiac, avšak od začatia vojny sú záhrady zatvorené. Dokonca ani 80 miestnych záhradníkov nechodí do práce: "Nechceme riskovať životy našich záhradníkov, sprievodcov a samozrejme ani návštevníkov," vysvetlil Albert Lincoln, tlačový tajomník Medzinárodného bahájskeho spoločenstva. V práci zostáva 700 zamestnancov Bahájskeho svetového centra, ktorí pracujú vo vnútri budov. Keď sa rozoznejú sirény, rovnako ako všetci obyvatelia mesta, ponáhľajú sa do protibombových krytov. Jedna z bômb zasiahla aj majetok bahájskeho spoločenstva - miesto, ktoré však neleží priamo pri bahájskych záhradách a je bahájom známe ako miesto, na ktorom bude v budúcnosti postavený bahájsky dom uctievania.

Napriek tomu sú v Haife prítomní bahájski pútnici, ktorí kvôli bezpečnosti nemôžu navštíviť najsvätejšie miesto bahájskej viery - Bahá´u´lláhovu svätyňu - a aj ich ostatný program je modifikovaný podľa konkrétnej situácie v daný deň - podrobnejšiu správu v angličtine o bahájskych pútnikoch prináša článok BBC na www.bbc.co.uk

Rozsiahlejší článok na túto tému si môžete v angličtine prečítať na www.bahaindex.com

3. 8. 2006


Znepokojenie nad situáciou bahájov v Iráne zdieľa aj EU

OSN  (BWNS) - Nesmierne obavy. Tak reagovali predstavitelia Bahájskeho medzinárodného spoločenstva (BIC) na správu mimoriadnej spravodajkyne OSN, Asma Jahangirovej, kde sa uvádza, že je vážne znepokojená pre list iránskeho predsedu veliteľstva Ozbrojených síl zaslaného viacerým vládnym inštitúciám. "List ... [obsahuje] pokyny na identifikáciu príslušníkov bahájskej viery a monitorovanie ich činnosti," hovorí Asma Jahangirová, "...mimoriadna spravodajkyňa sa obáva tohto podnetu k monitorovaniu činnosti osôb zdôvodneného výlučne tým, že sa hlásia k náboženstvu, ktoré nie je štátnym náboženstvom. Takéto monitorovanie predstavuje neprípustné a neprijateľné porušovanie práv členov náboženských menšín. ... je znepokojená, že takto získané informácie budú použité ako podklad na zosilnenie prenasledovania a diskriminácie príslušníkov bahájskej viery."

Bani Dugalová, zástupkyňa BIC pri OSN, uviedla, že "sa stotožňujeme s obavami o osud bahájov a sme zhrození z možných dôsledkov." Baháji sú totiž v Iráne ostro prenasledovaní od iránskej revolúcie v roku 1979, pričom v mnohých prípadoch takéto prenasledovanie viedlo k dlhoročnému väzeniu či popravám. Vďaka medzinárodnému tlaku sa počet obetí na životoch v posledných rokoch znížil, ale spomínaná správa spolu s kampaňou rozpútanou v iránskych médiách naznačujú, že je dôležité, aby diplomati znovu zabránili opakovaným tragédiám. Viac informácií nájdete v angličtine na www.bahaiworldnews.org a www.question.bahai.org alebo aj v češtine a tiež vám ich radi poskytneme na info@bahai.sk

Obavy potvrdil aj hovorca Bieleho domu na briefingu z dňa 28. 3.

Ak chcete bahájov v Iráne podporiť petíciou, môžete tak urobiť na tejto stránke: www.denial.co.za

Aktuálne: Nové vyhlásenie pre tlač - Znepokojenie nad situáciou bahájov v Iráne zdieľa aj EU.

Shirin Ebadi, iránska nositeľka Nobelovej ceny za mier z roku 2003, v rozhovore o ľudských právach v Iráne hovorila aj o situácii iránskeho bahájskeho spoločenstva.

7. 5. 2006


Správy zo sveta: Bezdôvodne uväznený baháj zomrel v iránskom väzení

New York, USA ((BWNS) - Krátko po tom, čo 16. 12. 2005 OSN po 18. krát schválila  rezolúciu proti Iránu, ktorá obsahuje aj odsúdenie prenasledovania bahájov, sa Medzinárodné bahájske spoločenstvo dozvedelo, že v iránskom väzení zomrel Dhabihu'llah Mahrami (59), obeť náboženského prenasledovania. Baháji sú v Iráne od revolúcie v roku 1980 považovaní menejcenných obyvateľov, ktorých je možné bez príčiny zatknúť či skonfiškovať majetok, a to bez ohľadu na to, že s počtom 300 000 veriacich tvoria v Iráne najväčšiu náboženskú menšinu. "Pre bahájov, ktorí sú prenasledovaní výlučne z náboženských dôvovdov, uplynul v Iráne ťažký rok," povedala Bani Dugalová, ktorá zastupuje bahájske spoločenstvo pri OSN, "Bol to rok porušovania ľudských práv bahájov ako aj iných skupín obyvateľstva... a podpora medzinárodných orgánov zostáva doslova jediným nástrojom na ochranu nevinných obyvateľov v Iráne." Čítajte ďalej na www.bahaiworldnews.org...

30. 1. 2006


Správy zo sveta: Film od bahájskeho režiséra

New York Times označil najnovší film bahájskeho režiséra Marka Bamforda s názvom Cape of Good Hope (Mys Dobrej nádeje) za "skutočne povznášajúci, uspokojujúci a výnimočný film". Dej filmu odohrávajúceho sa v Južnej Afrike je inšpirovaný ideálmi bahájskej viery o jednote ľudstva a zaoberá problémami rasizmu, xenofóbie a rovnoprávnosti mužov a žien, pričom všetky jeho dejové línie spája príbeh o útulku zvierat. Cape of Good Hope práve v týchto dňoch prichádza do amerických kín.

1. 12. 2005


Správy zo sveta: Nemecký minister vnútra ocenil pôsobenie bahájskeho spoločenstva

Ernst Ulrich von WeizsäckerBerlín, Nemecko (BWNS) – Nemecký minister vnútra, Otto Schily, ocenil príspevok bahájskeho spoločenstva k sociálnej stabilite krajiny. Vyjadril sa tak v pozdravnom príhovore, ktorý predniesol pri príležitosti osláv stého výročia pôsobenia bahájskeho spoločenstva v SRN. Ďalej uviedol, že baháji sa aktívne zasadzujú za ochranu a zachovanie spoločných hodnôt ako aj rovnoprávnosť všetkých ľudí: Nestačí len vyznávať vieru. Je dôležité žiť podľa základných hodnôt ústavného štátu, obraňovať ich a to aj tvárou v tvár opozícii. Členovia bahájskej viery to robia kvôli svojej viere a kvôli tomu, ako sami seba ponímajú.“ Oslavy storočnice sa uskutočnili vo vládnej budove spolkového štátu Hessensko, v ktorom sa nachádza aj bahájsky dom uctievania. Medzi hlavných gratulantov patril aj člen nemeckého Bundestagu Ernst Ulrich von Weizsäcker (na fotografii), ktorý ocenil myšlienky bahájskeho spoločenstva týkajúce sa sociálnej integrácie. Čítajte ďalej na www.bahaiworldnews.org...

1. 6. 2005


Správy zo sveta: Bahájsky herec vo filme Tlmočníčka

Londýn, Veľká Británia (BWNS) – Prvý anglický černošský herec, Earl Cameron, ktorý je členom britského bahájskeho spoločenstva, bol  v Londýne spolu s Nicole Kidmanovou hviezdou premiéry filmu Tlmočníčka. Režisér filmu, Sidney Pollack, ho obsadil do úlohy Edmunda Zuwanieho, prezidenta fiktívnej africkej krajiny, ktorý v kritickom okamihu osloví Valné zhromaždenie OSN (na fotografii). Film je príbehom tlmočníčky (N. Kidmanová), ktorá náhodne vypočuje plán spáchať atentát na Edmunda Zuwanieho (E. Cameron), a ide o prvý film, ktorý sa natáčal priamo v budove OSN v New Yorku, o čom E. Cameronovi povedal: „Keď som pred sebou na stolíkoch videl názvy všetkých krajín, uvedomil som si skutočný význam OSN. Svet zúfalo potrebuje mier a nemôže ísť iným smerom než k väčšej spolupráci na celosvetovej úrovni. Čítajte ďalej na www.bahaiworldnews.org...

8. 6. 2005


Správy zo sveta: Vyučovanie bahájskej viery na austrálskych školách

Sydney, Austrália (BWNS) – V Austrálii navštevuje hodiny bahájskej viery viac ako 6 000 žiakov štátnych základných škôl, pričom 90% rodičov týchto žiakov nie sú baháji, avšak na bahájskych osnovách oceňujú „otvorený prístup“,  „to, že sa žiaci učia o rôznych kultúrach a náboženstvách“, „že majú na zreteli morálku, deti sa zaoberajú zlepšovaním vlastného správania a prispievajú tak k vytvoreniu lepšieho sveta“. Osnovy stavajú na bahájskom princípe toho, že by študenti mali premýšľať nezávisle, a zahŕňajú aj spoločenské zásady bahájskej viery ako rovnoprávnosť mužov a žien, svetový mier a jednotu ľudstva. Pani Osowariová, jedna z matiek detí vyznávajúca zarathustrizmus, vraví: Pre moju dcéru je to skvelé, začala byť ku všetkým skutočne tolerantná, so všetkými dobre vychádza. Pre ňu náboženstvo nikdy nebude prekážkou pre priateľstvo.“

Viac informácií nájdete na http://news.bahai.org

Baháji na Slovensku používajú podobné osnovy a na programy bahájskej školy, ktorá sa koná v poobedňajších hodinách alebo cez víkendy môžete svoje deti priviesť aj vy.

14. 4. 2005


Správy zo sveta: Do najvyššieho orgánu bahájskeho spoločenstva boli zvolení noví členovia

Hajfa, Izrael (BWNS) – Od pondelka, 21. 3. 2005 (termín bahájskeho nového roku), sa členmi najvyššieho správneho orgánu bahájskeho spoločenstva - Svetového domu spravodlivosti - stali dvaja novozvolení členovia: Dr. Payam Mohajer a Paul Lample. Pán Ian Semple a pán Douglas Martin, ktorí ako členovia Svetového domu spravodlivosti (SDS) doposiaľ slúžili, odišli do dôchodku z dôvodu vysokého veku a ďalších povinností. Ďalšími členmi SDS v súčasnosti sú: Farzam Arbab, Kiser Barnes, Hooper Dunbar, Hartmut Grossmann, Firaydoun Javaheri, Peter Khan a Glenford Mitchell. SDS je volený každých päť rokov zástupcami bahájskeho spoločenstva z celého sveta. SDS riadi záležitosti bahájskeho spoločenstva na medzinárodnej úrovni (podobne ako miestne a národné duchovné rady na miestnej a národnej úrovni), nakoľko v bahájskom spoločenstve niet kňazov ani duchovných. Čítajte ďalej na www.news.bahai.org.

22. 3. 2005


Správy zo sveta: Zomrel bývalý člen Svetového domu spravodlivosti

Haifa, Izrael (BWNS) – Dr. David S. Ruhe, bývalý člen Svetového domu spravodlivosti - najvyššieho správneho orgánu bahájskej viery - zosnul 6. 9. 2005 vo svojom dome v americkom štáte New York vo veku 91 rokov. Dr. Ruhe pracoval ako lekár, maliar, tvorca filmov a spisovateľ. Okrem toho bol od roku 1968 do roku 1993 členom Svetového domu spravodlivosti.

11. 9. 2005


Štyria bahájski športovci na Olympijských hrách

Lisabon, Portugalsko (BWNS) – "Bahájske spoločenstvo mi pomohlo a dodalo mi odvahu, aby som sa stal špičkou v športe a snažil sa vo všetkých oblastiach života," povedal Portugalec Nelson Evora tesne pred odchodom do Atén. Tento trojskokan sa na Olympiáde stretne s ďalšími tromi bahájskymi športovcami: tenistom Milesom Kasirim (Veľká Británia), basebalistom Khalilom Greenom (USA) a hráčom amerického futbalu Lukom McPharlinom (Austrália). Viac si môžete prečítať na www.bahaiworldnews.org

13. 8. 2004
 


Vzťah medzi psychológiou a duchovnosťou

Bahájsky autor mnohých významných psychologických kníh Erik Blumenthal povedal, že ľudské bytosti majú dve dôležité úlohy - zvyšovať svoje vedomie a stávať sa duchovnejšími. Jeho knihy sa čítajú s charakteristickou ľahkosťou a poskytujú praktické rady pre manželstvo, výchovu detí, zmysel života, povzbudzovanie a starnutie. Vplyv jeho múdrosti sa stal ešte zjavnejším, keď sa po jeho úmrtí dňa 27. júna 2004 v Nemecku, z mnohých krajín začali hrnúť slová vyjadrujúce stratu a sústrasť. Viac si môžete prečítať na http://www.bahaiworldnews.org/

9. 8. 2004
 

 


Bahájsky komik získal prestížnu cenu EMMA

Inder Manocha.Londýn, Veľká Británia, (BWNS) – Spolu s takými hviezdami ako Tom Cruise (najlepší herec) či Parminder Nagra (najlepšia herečka) získal prestížnu cenu televízie BBC – EMMA – v kategórii najlepší komik Inder Manocha (36), ktorý pred štyrmi rokmi zanechal kariéru psychoterapeuta a stal sa po celej Británii známym vynikajúcim humorom, ktorý čerpá z jeho bohatého multikultúrneho dedičstva – rodičia Indera Manochu pochádzajú z Iránu a Indie, ale on sám študoval v Oxforde: „Bahájska viera hovorí, že radosť nám dáva krídla a smiech je duchovná relaxácia. Myslím, že keď poskytujem ľuďom možnosť, aby sa spoločne zasmiali, vzájomne ich to zjednocuje a majú z toho radosť,“ hovorí I. Manocha.

Záznam z slávnostného odovzdávania cien môžete vidieť 30. mája 2004 na BBC2 a zoznam ocenených na stránke BBC.

Celý článok si môžete prečítať na: www.bahaiworldnews.org

27. 5. 2004


Irán zničil bahájske sväté miesto

New York, USA, (BWNS) – Napriek protestom bahájskeho spoločenstva bol zo zemou zrovnaný náhrobok jednej z dôležitých osobností bahájskej histórie – hrdinu Quddúsa, pričom, ako uviedla predstaviteľka Medzinárodného bahájskeho spoločenstva pri OSN, pani Bani Dugalová, išlo o znesvätenie a zničenie pamätníka s vedomím iránskej vlády. Bahájske spoločenstvo sa teraz snaží aspoň o vrátenie pozostatkov Quddúsa. Tento akt je pokračovaním prenasledovania bahájskeho spoločenstva v Iráne od roku 1979, od kedy bolo zabitých viac ako 200 bahájov na základe ich náboženského presvedčenia. Bližšie informácie vám poskytne http://www.bahaiworldnews.org

27. 4. 2004


Tony Blair blahoželá bahájom k Novému roku

Jarný rozkvitnutý strom pri Bábovej svätyni.Pri príležitosti Nového roku 161, ktorý nastane túto sobotu (20. 3.), poslal Britskému bahájskemu spoločenstvu blahoželanie aj britský premiér Tony Blair. Okrem iného sa v ňom uvádza: „S potešením prajem bahájskemu spoločenstvu všetko najlepšie k oslavám Naw-Rúzu a začiatku 161. roku bahájskeho letopočtu. Naša vláda si plne uvedomuje nedoceniteľný príspevok veriacich k blahobytu celej spoločnosti. Bahájske spoločenstvo považujem za príklad, pretože dosiahlo významné výsledky pri podpore medzináboženských vzťahov, sociálnej súdržnosti a ľudských práv. Zasadzujem sa za úzku spoluprácu medzi vládou a náboženskými spoločenstvami a teším sa na ďalšiu produktívnu zaangažovanosť bahájskeho spoločenstva.“

18. 3. 2004


Úmrtie významného humanistu

Pán Ali Akbar Furutan.26. novembra obletela svet správa o úmrtí významného bahájskeho vzdelávateľa a skvelého človeka, pána Aliho Akbara Furutana, ktorý zosnul v Izraeli vo veku 98 rokov.

Viac sa o pánovi Furutanovi môžete dočítať na: www.bahaiworldnews.org.

Pri tejto príležitosti vám prinášame jeden zo starších rozhovorov, ktorý poskytol novinárom na návšteve v Hamburgu:

Bahájska viera sa nazýva novým svetovým náboženstvom. Čo za náboženstvo to je? Môžte nám ho v krátkosti popísať?

Naše náboženstvo sa zakladá na trojakej jednote: jednote Boha, jednote náboženstva a jednote ľudstva.

Keby som sa stal bahájom, musím sa vzdať svojho náboženstva?

My chápeme pod pojmom náboženstvo niečo iné, než je obyčajne zvykom. Ako baháj Krista nestrácate, naopak, dostanete k tomu pochopenie pre všetkých ostatných poslov. K tomu ešte pridávame Bahá´u´lláha, keďže náboženstvo Boha má jeden koreň. Ale strom náboženstva má mnoho vetiev a nanešťastie prívrženci jednotlivých konárov vravia: „Len ten môj je správny!“ Keď sa naň pozrieme zvrchu, všetci túžia po tom istom svetle. Bahájska viera chce zjednotiť srdcia všetkých.

Dvanásť základných princípov bahájskej viery, okrem iného svetový mier, riešenie sociálnych otázok, jednotný jazyk a písmo sa zdá byť ilúziou, ak sa nezmenia ľudia.

Presne to sme si predsavzali! To je naším cieľom! Viete, ako chceme začať? Zmenou ich sŕdc, ich duší! Ako to urobil Kristus? Aby sa zmenilo ľudstvo, je potrebné zmeniť jednotlivcov. Sme toho názoru, že ľudí meníme na to, aby sme prišli na koreň problémov, aby sme ich objasnili, a tak odstránili predsudky.

Ale veď ľudia vedú vojny už 2000 rokov, zabíjajú sa a nenávidia!

Máte pravdu, prv to tak bolo, ale to bolo ľudstvo ešte nedospelé. Bahá´u´lláh prišiel, aby odstránil prekážky a ťažkosti. Preto prehlasoval všeobecnú lásku a zákony. (...) Predsudky nepochádzajú od Boha, sú výtvorom ľudí. Naše plány nie sú utópiou. Bahá´u´lláh vysvetlil mnohé symboly, aby odstránil náboženské nedorozumenia. Poukázal na to, že môžme žiť spoločne, či už sme Nemci, Francúzi alebo Peržania. Zostaneme pri tom, čím sme boli ako jednotlivci. Vy budete radšej jedávať zemiaky, ja dám prednosť ryži - a tak to je správne. Ale v jednom sa musíme zhodnúť: vo všeobecnej láske k ľudstvu.

To je totálny humanizmus!

Správne. Humanistickí filozofi chceli ľudstvo zjednotiť prostredníctvom myslenia, ale Bahá´u´lláh ho zjednocuje prostredníctvom sŕdc, náboženstva, sily Božej. Keď som študoval v Moskve, dozvedel som sa o toľkých nemeckých filozofoch, že sa mi takmer chce veriť, že Nemecko je kolískou filozofie, ale i tak nedokázali spojiť ľudstvo. Kristus to urobiť mohol prostredníctvom sily Božej. Bahá´u´lláh má tú istú silu, pretože je rovnako Prejavom Božej vôle.

Tomu sa ťažko verí.

I židom sa ťažko verí v Krista. Ale táto sila viery bahájskemu náboženstvu pomáha.

Veríte v Trojicu Otca, Syna a Ducha Svätého?

Božiu bytosť nemôžme pochopiť, môžme porozumieť len Jeho Prejavom. Keď bol ´Abdu´l-Bahá v Paríži, odohral sa medzi ním a prof. Bergsonom približne takýto rozhovor: „Čo je Boh?“

´Abdu´l-Bahá: „Najprv si povedzme: Čo je to látka?“

prof. Bergson: „Poznáme molekuly, atómy, elektróny...“

´Abdu´l-Bahá: „A čo je elektrina?“

prof. Bergson: „To nevieme.“ - (Einstein totiž povedal, že nikto naozaj nevie, čo je eletrina.)

´Abdu´l-Bahá: „Pokiaľ nevieme ešte všetko o látkach, ako môžme definovať Boha?“

Poznáme elektrinu podľa jej typického pôsobenia bez toho, aby sme poznali jej podstatu. Vidíme stvorenie bez toho, aby sme vo Svojej podstate poznali jeho Stvoriteľa. Všetko v stvorení je prejavom Božím. Z času na čas sa objaví človek, ktorý je najvyšším Prejavom, aby pôsobil ako Posol Boží. Ale kto je samotný Boh, nevie nikto.

Povedali ste, že náboženstvá sú si rovné. Ale nachádzame v nich tak mnoho rozdielnych názorov.

Medzi náboženstvami neexistujú nijaké rozdiely, rozdiel spočíva v ich nasledovníkoch. Pozrite, učiteľ ovláda celú látku. Keby ste vyučovali v prvej triede, môžte začať s filozofiou, či algebrou? Nie. Začnete abecedou. Vo vyšších triedach metódy zmeníte. Vždy vravíte pravdu. ale relatívne vzhľadom na svojich žiakov. Keď mala moja dcéra asi 4 roky, spýtala sa ma: „Oci, čo sú vlastne hviezdy?“ Mal som jej rozprávať o Newtnovi alebo Kepplerovi? Opýtal som sa: „Koľko lámp máme?“ Odpovedala: „Štyri.“ Opýtal som sa: „A všetky rozsvietime, keď je tma?“ Povedala: „Áno.“ Ja nato: „Pozri. Boh má milióny lámp a všetky na noc pekne rozsvieti!“ Mala z toho veľkú radosť. Povedal som jej pravdu, ale relatívne! Bahá´u´lláhovo učenie pre dnešnú dobu je logické, vedecké a jasné. Jasne nám vraví, že jeho učenie vystačí na ďalších tisíc rokov. Potom príde znovu Posol Boží. Ale najprv musíme uskutočniť Jeho princípy a na zemi musí zavládnuť spravodlivosť.

 prevzaté a upravené z Bahá´í Briefe, 1. 12. 2003

Na začiatok stránky


Festival bahájskych filmov

Tobin Smith počas nakrúcania.EDMONTON, Kanada, (BWNS) – Tento mesiac diváci mali na festivale bahájskych filmov možnosť vidieť dvanásť filmov v štyroch kategóriách, ktoré sa zaoberali takými témami ako duchovná podstata ľudských bytostí, svetový mier, život po smrti a podobne. Jedna z organizátorov festivalu, Tara Routová, vraví: „Chceli sme vytvoriť priestor pre umelcov, ktorí sa inšpirujú vysokými ideálmi bahájskej viery, aby sa mohli stretnúť a vymieňať si skúsenosti. Je dôležité natáčať filmy, ktoré neprispievajú k často nekvalitným snímkam v kinách. To znamená filmy, ktoré vás nútia zamyslieť, uvažovať a ktoré vás ovplyvnia.“ „Ľudia chcú vidieť dobré príbehy, ktoré sú dobre podané,“ dodáva režisér Tobin Smith.

Medzi festivalové filmy patrili tieto snímky:

The Trials of Eve, r. Gretchen Jordan-Bastow

Morning Stars: A Profile of Kevin Locke, r. Shar Mitchell

What Hath God Wrought!: A History of the First Century of the Baha'i Dispensation, r. Joel Cotten

Seasonal Soil...Singing Stones, r. Jennifer Maas

Navajo Sand Painting: The Healing Tradition, r.Gretchen Jordan-Bastow

´Abdu'l-Bahá: Glimpses of Perfection, r. Faramarz Rohani

A New Faith is Born, r. Faramarz Rohani

I Think You'll Like It Here, r. Angela Rout

When Your Spirit Goes Wandering, r. Ramin Eshraghi-Yazdi

Viac sa môžete dočítať na: www.bahaiworldnews.org.

1. 12. 2003

Na začiatok stránky


Nový bahájsky chrám

Vnútro chrámu svetla - model.Hajfa, Izrael (BWNS) – Južnú Ameriku bude zdobiť „chrám svetla“. Jeho architekt Kanaďan Siamak Hariri, ktorého spomedzi 185-tich návrhov vybral Svetový dom spravodlivosti, dúfa, že chrám bude vystavaný za tri roky. Chrám bude mať podobu dvoch nádherných krídel, ktoré budú vyrobené z priesvitného alabastru. Jeho dóm pojme 500 veriacich každého náboženstva.

Viac sa môžete dočítať na anglickej stránke www.bahaiworldnews.org.

Model nového bahájskeho chrámu v Chile.

13. 9. 2003

Na začiatok stránky


 

Ako vystrihnuté z „Hviezdnych vojen“

Dr. Mehran Anvari pri riadení robota počas historickej operácie.Hamiltom, Kanada (BWNS) – Kanadský lekár Mehran Anvari (43), riaditeľ Centra pre chirurgiu najmenšieho zásahu na McMasterskej univerzite nedávno predstavil svoj nový vynález – laparskopického robota, ktorý za jeho vedenia operoval pacienta v 400 km vzdialenom Ontariu. Bola to prvá „diaľková“ operácia na svete a jej pozorovateľom nemohla nepripomenúť scény z filmu Hviezdne vojny. Za tento nápad vďačí predovšetkým inšpirácii a motivácii bahájskej viery: „Jej globálne poňatie ma podnietilo k takejto práci.“ Vďaka tejto technológii bude možné operovať pacientov aj v rozvojových krajinách – pán Anvari prináša prvotriednu chirurgickú starostlivosť do vzdialených oblastí.

Viac sa môžete dočítať na anglickej stránke www.bahaiworldnews.org.

Dr. Mehran Anvari riadi operáciu.

13. 9. 2003

Na začiatok stránky


 

Čo baháji konkrétne robia? (Pomoc v bývalej Juhoslávii)

Účastníci seminára predvádzajú scénku s názvom Studená káva.V krajinách bývalej Juhoslávie, v Albánsku, v Bulharsku, v Slovinsku a v Maďarsku, ale aj v mnohých ďalších štátoch sa uskutočňuje program, ktorý je zameraný na vytváranie dobrých susedských vzťahov a sociálnej stability. Tento program je kombináciou divadelných a novinárskych techník a uskutočňuje sa vo formáte atraktívnej talk-show. Okrem iného sa tento program vysielal aj v niekoľkých televíziách pod názvom Happy Hippo Show. Ide o krátke scénky, ktoré načrtávajú rôzne sociálne a morálne problémy. V kritickom okamihu sa scénka zastaví a diváci potom konzultujú o tom, ako ju majú herci dohrať, pričom sa zdôrazňuje to, že majú dospieť k pozitívnemu morálnemu riešeniu. Shamil Fattakhov, ktorý je pôvodcom celej myšlienky, hovorí, že Happy Hippo Show sa zakladá na týchto princípoch:

1) Treba pochopiť, že je možné nachádzať pozitívne riešenia.

2) Definovať najvyšší morálny princíp danej dilemy.

3) Zamerať sa na praktické riešenie problému.

4) Previesť obecenstvo cez spoločné prežitie rozličných kultúr a názorov.

Výsledkom, ako vraví pán Fattakhov, je „duchovná metodológia“, ktorá „poskytuje nový verejný mechanizmus na kolektívne skúmanie pravdy“. Tento program sa podobne uskutočnil na stredných školách a v prípade, že by ste oň mali záujem aj na svojej škole, radi za vami prídeme. Spojte sa s nami na adrese: info@bahai.sk

Zdroj: časopis Medzinárodného bahájskeho spoločenstva One Country

5. 10. 2003

Na začiatok stránky


 

Víťazný beh Davida Krummenackera.Bahájsky bežec na svetovom šampionáte

PARÍŽ, Francúzsko, (BWNS) – Na 9. svetovom šampionáte Medzinárodnej asociácie atletickej federácie koncom augusta pobeží David Krummenacker (28), baháj z Ameriky, a bude sa modliť aj za svojich súperov. David Krummenacker  je držiteľom svetového rekordu v štafetovom behu na 4 x 800 metrov. Viac sa môžete dočítať na anglickej stránke www.bahaiworldnews.org.

21. 8. 2003

(David Krummenacker vyhráva beh na 800 metrov - marec 2003. Foto: Mark Shearman)

Na začiatok stránky


 

Bahájsky herec v Hollywoode

Omid Djalili (vľavo) a Whoopi Goldbergová.Medzi známymi svetovými osobnosťami sú aj takí, ktorí vyznávajú bahájsku vieru. Medzi takých, ktorých poznáme aj na Slovensku patrí napríklad Omid Djalili (známy napríklad z filmu Múmia, Gladiátor, atď.). Nie je bez zaujímavosti, že Omid Djalili strávil niekoľko rokov svojho života aj na Slovensku, pričom hral aj v niektorých slovenských či českých divadlách. Najnovšie ho možno vidieť v skvelej komédii s Whoopi Goldbergovou.

21. 8. 2003

Na začiatok stránky


   

Baháj jazdí na kokosový olej

PORT VILA, Vanuatu, (BWNS) – Tony Deamer, baháj v Pacifiku, vlastní niekoľko automobilov, ktoré jazdia na čistý kokosový olej – veľmi výhodné ekologické palivo. „O tomto vynáleze hovoril už niekoľko rokov,“ vraví Marc Neil-Jones, vydavateľ časopisu Pacific Weekly Review. „Ale obrovský záujem ľudí nastal až potom, čo na tomto oleji začalo jazdiť niekoľko áut.“ Viac sa o tomto skvelom vynáleze môžete dočítať na anglickej stránke: www.bahaiworldnews.org.

21. 8. 2003

(Tony Deamer s manželkou. V pozadí jedno z jeho prvých áut.)

Na začiatok stránky


   


Viac informácií o bahájskej viere vám radi poskytneme na adrese: info@bahai.sk
© 1998 - 2012
Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike. Pokiaľ nie je uvedené inak, texty z www.bahai.sk môžu byť použité bez predchádzajúceho súhlasu.
Podmienkou pre ich použitie je však uvedenie citovaného zdroja a vety, že učenie bahájskej viery sa nemusí zhodovať s názormi a myšlienkami média, ktoré náš článok preberá.
Zároveň budeme vďační, ak nás o tejto skutočnosti upovedomíte.
Dátum posledných zmien: 28.10.2014